הסיפורים מאחורי סמלים של מכוניות

כל אחד מאתנו מכיר מגוון רחב יחסית של סמלים של מכוניות, אפילו אם הוא מעולם לא נהג בהן. יתרה מזאת – אפילו אנשים שאין להם רישיון נהיגה, יודעים לזהות סמלים מסוימים. הדבר המעניין הוא שיש לא מעט סיפורים מרתקים על סמלים של מכוניות. חלק מהסיפורים הללו הם אגדות ומיתוסים בלבד. חלק מהסיפורים הללו הם קצרים וענייניים. חלק מסוים מהסיפורים – הוא כמובן נהדר, ועם זאת אמיתי, למרות שהוא נשמע אגדי כמעט. אז מהם הסיפורים המרתקים ביותר שיש?

כמה דוגמאות לסיפורים על סמלים

סמלים של מכוניותסובארו – הסמל של החברה היפאנית, הוא כמעין קבוצות של כוכבים מנצנצים, וזו באמת המשמעות של החברה. סובארו ביפנית, משמעותו שור. אין הכוונה כאן לחיה שור, אלא דווקא לקבוצת הכוכבים שמייצגת את מזל שור, שבדמותה עוצב הסמל. המשמעות היא כפולה, שכן הסמל כולל כשישה כוכבים, שמסמלים את ששת החברות (כולל סובארו עצמה) שאוגדו תחת חברת פוג'י.

טויוטה – נמשיך עם יפן, ונגיע למותג המפורסם השני שלה. חברת טויוטה החלה את שמה בשם טויודה, ושינתה את שמה מאוחר יותר, שכן בא"ב היפני טויוטה היא מילה בעלת 8 אותיות, והדבר נחשב למספר שמנבא מזל טוב. במקביל לשינוי השם, חיפשה טויודה-טויוטה סמל חדש. בשנת 1936 נעשתה תחרות לאומית, והתקבלו לא פחות מ – 20 אלף הצעות. בסופו של דבר, נבחר הסמל המוכר שבו יש שילוב של מספר צורות אליפטיות. נימוקי הוועדה היו שהסמל מסמל מהירות וחדשנות. האם זה באמת כך? לא ברור, אבל אין ספק שמאז הוא נחרט בזכרון של כולנו.

וולוו – החברה השבדית בחרה דווקא בייצוג רומי עבור הסמל שלה. הסמל, שנראה לעתים כמו ייצוג הגבריות, אכן אמור לסמל עוצמה, אך לא מהצד הגברי. מה שהוא מייצג זה דווקא את הסמל הרומי לברזל – שילוב של מגן ורומח, מה שמעיד כמובן על העוצמה והחוזק של המכונית עצמה.

ב.מ.וו – כאן חשוב לנפץ אגדה מסוימת על סמלים של מכוניות. נהוג לחשוב כי הסמל של ב.מ.וו, שכול למשבצות בצבעים כחול ולבן, הוא בעצם סמל לתעופה, ולעובדה שהמכונית כל כך חזקה, כאילו היא מהווה כלי תעופה. בפועל המשמעות של הסמל היא שונה – מדובר פשוט על צבעי הדגל של מחוז בוואריה בגרמניה, שם הוקמה החברה.

רולס רויס – הסיפור העצוב והמרתק ביותר, הוא ללא ספק סביב רולס רויס. כולנו מכירים את הדמות שמעטרת את דגמי החברה. הדמות עוצבה בדמותה של אלינור טורנטון, אישה שהייתה מקורבת למקימי החברה. כארבע שנים לאחר יצירת הסמל, היא מתה במסע להודו בשנת 1915, ומאז הסמל גם נושא את זכרה.

שפע של סיפורים

כמובן שיש עוד שפע של סיפורים על סמלים של מכוניות, ויש חברות נוספות רבות שלא נגענו בהן – כמו יונדאי (הידעתם שהסמל שלה אמור לסמל לחיצת ידיים?) או מרצדס (שם הסמל אמור לייצג משום מה את נקודת המפגש של המשפחה במרכז). אתם מוזמנים לחפש מידע על סמלים נוספים, ולקרוא עליהם סיפורים מרתקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *