תיבת הילוכים ברכב

איזו תיבת הילוכים יש למכוניות קטנות?

תיבת הילוכים ברכבתיבת הילוכים מאפשרת לשנות את היחס בין המהירות ועוצמת המומנט של התקן מניע והתקן מונע. ההתקן המונע יכול להיות כל סוג של כלי רכב, ולכן אין הבדל בין תיבות של מכוניות קטנות וגדולות. למעשה, השאלה איזו תיבה יש למכוניות גדולות אינה רלוונטית ואפשר לשאול אותה על כל סוגי הרכבים. הדבר החשוב הוא להכיר את ההבדלים בין סוגי התיבות עצמן ואת המאפיינים שלהן.

תפקיד התיבה

אפשר להגדיר את התיבה שאחראית על התאמה בין ההתקן המונע והמניע כמערכת תמסורת. הגדרה זו משרתת היטב את אופי הפעילות של התיבה והיא עוזרת להצביע על המאפיינים הבולטים שלה. בנוסף, באמצעות הגדרה של התיבה כמערכת תמסורת ניתן להבין למה יש הבדלים בין תיבות מסוימות.

סוגי תיבות

א. תיבה ידנית – זו התיבה הנפוצה שקיימת בכל סוגי הרכבים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, התיבה הזו לא נפוצה יותר במכוניות קטנות מאשר במכוניות גדולות. מבחינה יחסית יש כמות זהה של תיבות ידניות בכל סוגי הרכבים. התיבה הידנית מתאפיינת בהחלפת הילוך שמתבצעת על ידי הנהג באמצעות מוט ההילוכים ולחיצה על דוושת המצמד.

ב. תיבה רובוטית – תיבה רובוטית בנויה כמו תיבה ידנית, אך בה אין מצמד והלחיצה עליה מתבצעת מאחורי הקלעים. עם זאת, בתיבה רובוטית מלאה החלפת ההילוך נעשית על ידי המכונית והמבנה הוא של תיבה ידנית, בעוד בתיבה חצי-רובוטית החלפת ההילוך נעשית על ידי הנהג אך הלחיצה על הדוושה נעשית על ידי הרכב.

ג. תיבה אוטומטית – זו תיבה פופולארית מאוד בישראל שמאפיינת כאמור את המכוניות הקטנות והגדולות באותה מידה. בתיבה הזו יש מנגנון שמאפשר לרכב להחליף את ההילוך בצורה עצמאית לחלוטין. אין צורך בהתערבות מצד הנהג וניתן גם לראות סוגים שונים של תיבת הילוכים רציפה עם מנגנון פנימי רציף.

איזו תיבה עדיפה?

קשה להכריע בצורה משמעית בשאלה איזו תיבת טובה יותר. יש כאלה שמעדיפים את התיבה הידנית כדי לשלוט בצורה אופטימאלית בביצועי הרכב, לעומת התיבה האוטומטית או הרובוטית שהיא מטבע הדברים נוחה בנסיעות ממושכות יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *